Aloes to roślina powszechnie stosowana w kosmetyce naturalnej. Dzięki swym właściwościom nawilżającym, antybakteryjnym i łagodzącym doskonale sprawdza się w pielęgnacji włosów, cery i ciała.
Gdy przygotowywałam ten wpis, postanowiłam sprawdzić jak wiele z moich kosmetyków zawiera aloes. Uzbierała się ich spora ilość, a i tak myślę, że na pewno coś pominęłam. Znajdziemy go w kremach do rąk i do twarzy, szamponach i odżywkach do włosów, płynie micelarnym, żelu na wypryski, a nawet dezodorancie. Czemu aloes zawdzięcza swoją popularność i jak najlepiej go wykorzystać?

Co to ten aloes?
Aloe barbadensis, czyli inaczej aloes zwyczajny to wieloletnia roślina z grupy sukulentów występująca powszechnie w klimatach tropikalnych oraz śródziemnomorskim. W Polsce uprawia się go w szklarniach, a często również jako roślinę domową. W tradycyjnej medycynie był stosowany już w czasach Starożytności: znano go m.in. w Egipcie, Indiach, Japonii i Chinach. Podobnie jak inne rośliny z grupy sukulentów, aloes wytwarza w liściach tkankę umożliwiającą przechowywanie wody, dzięki czemu jest przystosowany do przetrwania w suchym środowisku.
Do celów kosmetycznych wykorzystuje się żel, pozyskiwany z wnętrza liścia aloesu.
Żel składa się w 99% z wody, a resztę stanowi bogactwo składników odżywczych, wśród których wyróżniono m.in:
- polisacharydy (glukomanian, polimanian)
- witaminy (A, C, E, B12, kwas foliowy)
- enzymy (m. in bradykinaza, fosfataza alkaliczna, amylaza, karboksypeptydaza)
- minerały (m. in wapń, chrom, miedź, selen, magnez, mangan, potas, sód, cynk)
- monosacharydy (glukoza , fruktoza)
- polifenole
- sterole (m.in cholesterol, kampesterol)
- kwas salicylowy
- ligniny
Często występują pewne różnice pomiędzy składami chemicznymi poszczególnych żeli aloesowych, na co wpływają zróżnicowane warunki uprawy oraz pory zbioru aloesu.
Jak aloes wpływa na skórę?
Żel z aloesu stosowany jest w celu nawilżenia skóry. Uważa się, że działa on na zasadzie humektantu (posiada zdolność do wiązania wody z otoczenia). Nie zapobiega jednak transepidermalnej utracie wody, dlatego najlepiej stosować go z emolientem, który zapobiegnie utracie pozyskanej wody z naskórka. ¹ Przykładem emolientów są oleje roślinne. Najpierw nakładamy żel aloesowy, a później olej.
Aloes ma właściwości łagodzące oraz działanie antybakteryjne, za które mogą być odpowiedzialne zawarte w nim antrachinony oraz kwas salicylowy. Przypisuje mu się też rolę wspomagającą leczenie ran, ale w sprawdzających to badaniach osiągnięto sprzeczne wyniki. Z tego powodu lepiej nie podejmować się leczenia ran aloesem na własną rękę.
Istnieją badania sugerujące, że aloes może uławiać penetrację substancji aktywnych w głąb skóry, ale te właściwości muszą jeszcze zostać potwierdzone w kolejnych testach.²
Żel z aloesu sprawdzi się w pielęgnacji cery zarówno wrażliwej, suchej, jak i trądzikowej.
Jak używać aloesu w pielęgnacji cery?
- Żel aloesowy możesz stosować pod krem, jeżeli czujesz, że twoja skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia.
- Można wykorzystać go do przygotowania domowych maseczek na twarz, jak np. :
Maseczka na twarz z aloesem, miodem i olejem jojoba
Zmieszaj:
1 czubatą łyżeczkę miodu
pół łyżeczki żelu z aloesu
pół łyżeczki oleju jojoba
Maseczka powinna mieć dosyć gęstą konsystencję. Jeżeli będzie zbyt rzadka, dodaj jeszcze trochę miodu.
Nałóż na twarz, pozostaw na 15 minut, spłucz.
Ta maseczka dobrze sprawdza się przy mojej mieszanej cerze. Myślę, że może być również fajną opcją przy innych cerach wymagających nawilżenia. Zawiera ona dwa naturalne humektanty (żel aloesowy i miód) oraz emolient (olej jojoba), zapobiegający ucieczce wody. Jeżeli po nałożeniu maski na twarz, jeszcze trochę Ci jej zostanie, świetnie nada się również na włosy!
Uwaga! Zdarzają się uczulenia na aloes. Jeżeli nigdy wcześniej go nie stosowałaś, dobrze będzie wypróbować go najpierw na niewielkim fragmencie skóry.
Pielęgnuj włosy z aloesem
Aloes przyjdzie nam z pomocą, gdy chcemy nawilżyć i uelastycznić włosy. Często stosuje się go w pielęgnacji wrażliwej, skłonnej do podrażnień skóry głowy. Może być również pomocny w zwalczaniu łupieżu.
- Ja stosuję go jako składnik nawilżającej mgiełki do włosów.
- Można używać go również w maskach na włosy (np. maseczka z miodem, aloesem i olejem jojoba, o której pisałam w poprzednim punkcie, może posłużyć również jako maska na włosy i skórę głowy. Możesz przygotować wtedy większą jej ilość i wymienić olej jojoba na olej, który najlepiej sprawdza Ci się w pielęgnacji włosów.)
Szukasz aloesu w kupowanych kosmetykach?
Jeżeli nie planujesz przygotowywać kosmetyków samodzielnie, a chciałabyś włączyć aloes do swojej pielęgnacji, możesz znaleźć gotowe kosmetyki, które w swoim składzie mają żel lub ekstrakt z aloesu. W INCI szukaj nazwy Aloe Barbadensis Leaf Extract lub Aloe Barbadensis Leaf Juice.
Oto kosmetyki stosowane przeze mnie, w których znalazłam aloes:

Kosmetyki do włosów:
Eco Laboratorie – Kojący szampon do wrażliwej skóry głowy (Gentle Care Shampoo) – Aloes jest tutaj na 3 miejscu w składzie
Orientana – Ajurwedyjski szampon oraz odżywka do włosów Jaśmin i Migdałecznik (moja ulubiona seria z Orientany). Aloes znajdziemy też w wersji z Imbirem i trawą cytrynową.
Dezodorant Alva coconut/lime – wybór dezodorantu z aloesem to świetny pomysł, gdyż delikatna skóra pach łatwo ulega podrażnieniom. Z tego powodu warto wykorzystać łagodzące właściwości aloesu. Kupiłam już drugi egzemplarz dezodorantu z Alvy. Jego działanie opiera się na ałunie, a aloes zajmuje drugie miejsce w składzie.
Aloes często wykorzystywany jest przez firmę Sylveco.
Ekstrakt z aloesu znajdziemy w lipowym płyn micelarnym oraz żelu punktowym na wypryski.
Jest w również w INCI lekkich kremów nagietkowego i brzozowego oraz regenerującego kremu do rąk, ale pełni tam raczej funkcję pomocniczą, gdyż znajduje się w dalszej części składu, za konserwantem.
Stosujecie aloes w swojej pielęgnacji? A może używacie kosmetyków z ekstraktem lub sokiem z aloesu w składzie?
Moje źródła:
- Dal’Belo, S. E., Rigo Gaspar, L. and Berardo Gonçalves Maia Campos, P. M. (2006), „Moisturizing effect of cosmetic formulations containing Aloe vera extract in different concentrations assessed by skin bioengineering techniques.” Skin Research and Technology, 12: 241–246.
- Hamman, Josias H. „Composition and Applications of Aloe vera Leaf Gel.”Molecules 13(8) 2008: 1599-1616.
- Surjushe, Amar, Resham Vasani, and D G Saple. “ALOE VERA: A SHORT REVIEW.” Indian Journal of Dermatology 53.4 (2008): 163–166. PMC. Web. 19 Dec. 2017.
- Cieślik Ewa, Turcza Kinga. „Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.).” Postępy Fitoterapii (16)2 2015: 117-124.
Wiele słyszałam o dobrym wpływie aloesu miedzy innymi na skóre i przymierzam się do stworzenia domowych kosmetyków na jego bazie. Myślę, że wypróbuję wkrótce twoją propozycję maseczki 🙂
Polecam również jako składnik mgiełek do włosów:)