Olej kokosowy zyskał w ostatnich latach sporą sławę. Znalazł szerokie zastosowanie w kuchni oraz w kosmetyce. To świetny dodatek w balsamach do ciała, może pomóc nawet w … wybielaniu zębów! Jak go używać? Odpowiedź w tym artykule!
Olej kokosowy: co to takiego?
Olej kokosowy tłoczony jest z miąższu kokosa. Aby mieć pewność, że używamy oleju najwyższej jakości, warto wybierać do naszych receptur kosmetycznych olej tłoczony na zimno oraz nierafinowany, gdyż zachowuje on większą ilość substancji odżywczych.
Ok. 90% wszystkich kwasów tłuszczowych obecnych w oleju kokosowym stanowią nasycone kwasy tłuszczowe, wśród których znajdziemy największą ilość kwasu laurynowego (ok. 47,5% wszystkich kwasów), wyróżniającego się swoimi właściwościami antybakteryjnymi oraz znaczne ilości kwasu mirystynowego (18,1%) i palmitynowego (8,8%). W mniejszych ilościach znajdziemy tu także kwas kaprylowy ( 7,8%), kwas kaprynowy ( 6,7%), kwas stearynowy (2,6%), kwas kapronowy (0,5%) oraz jednonienasycony kwas oleinowy (6,2%) i wielonienasycony kwas linolowy (1,6%).
Olej kokosowy zawiera również niewielkie ilości witaminy E i K oraz minerały: wapń, żelazo, cynk.
Wartości odżywcze dla 100 g oleju kokosowego:
kwasy tłuszczowe nasycone: 82,475 g
kwasy tłuszczowe jednonienasycone: 6,332 g
kwasy tłuszczowe wielonienasycone: 1,702 g
witamina E: 0,11 mg
witamina K: 0,6 µg
Wapń: 1 mg
Żelazo: 0,05 mg
Cynk: 0,02 mg
źródło: USDA National Nutrient Database for Standard Reference
Olej kokosowy dla skóry
Olej kokosowy był używany przez mieszkańców krajów tropikalnych w celu nawilżenia skóry od stuleci. Jego skuteczność w tym względzie potwierdzają również badania. Testy przeprowadzone przez Departament Dermatologii na Filipinach wykazały wyraźną poprawę w nawilżeniu skóry osób ciepiących na kserozę (suchość skóry) po 2 tygodniach aplikacji oleju na chorobowo zmienione miejsca 2 razy dziennie. Inne badania przeprowadzone w tym departamencie wskazują na duży potencjał oleju kokosowego przy leczeniu egzemy.
Olej kokosowy to doskonały emolient, który pomoże nam ograniczyć odparowywanie wody z naskórka, a przez to utrzymać jej prawidłowe nawilżenie. Z tego powodu sprawdzi się wspaniale w:
- Balsamach i masłach do ciała
Ja uwielbiam przygotowywać samodzielnie puszyste masło do ciała z olejem kokosowym i masłem shea - Peelingach – pomagając utrzymać nawilżenie peelingowanej skóry. Zobacz przepis na domowy peeling z cukrem i kawą oraz kawowo-pomarańczowy peeling na zimę.
- Przy goleniu nóg: oprócz tego, że zapewnia poślizg przy goleniu, sprawia, że po zabiegu skóra nóg jest gładka i nie ma uczucia podrażnienia. Nie bez znaczenia są tu też właściwości antybakteryjne oleju kokosowego. Obecnie to jest jedyny produkt, którego w tym celu używam:)
- Sposób na suche pięty i łokcie: jeśli zmagasz się z suchą skórą pięt i łokci, możesz spróbować aplikacji oleju kokosowego na te partie ciała.
Pielęgnacja skóry twarzy
Tutaj z dobrodziejstw oleju kokosowego skorzystają raczej jedynie posiadaczki cery suchej. Olej kokosowy należy do grupy olejów nieschnących (zawierających mniej niż 20 % wielonienasyconych kwasów tłuszczowych), a co za tym idzie, ma spory potencjał komedogenny. Mówiąc prościej, może spowodować zapychanie porów, a w konsekwencji powstanie wyprysków. Z tego powodu osoby o cerze tłustej i mieszanej nie powinny używać oleju kokosowego w pielęgnacji twarzy.
Olej kokosowy i wybielanie zębów
Jeżeli chcesz w sposób naturalny rozjaśnić kolor zębów, olej kokosowy będzie Twoim przyjacielem.
Płucz jamę ustną codziennie przez ok. 10-20 minut olejem kokosowym (w ilości ok. 1 łyżeczki). Po wypłukaniu wypluj olej, wypłucz usta i umyj zęby. Efekty nie są natychmiastowe, ale już po kilku tygodniach (czasem wcześniej) można je wyraźnie zauważyć. Istotna jest również systematyczność. Mi jej często niestety brakuje, ale gdy przez pewien czas robiłam takie płukanki regularnie, byłam bardzo zadowolona z efektów, więc wiem, że warto. Muszę postarać się być bardziej systematyczna;)
Olej kokosowy jest świetnym dodatkiem w codziennej pielęgnacji jamy ustnej właśnie z powodu dużej zawartości kwasu laurynowego i jego właściwości czyszczących oraz antybakteryjnych. Płukanie ust olejem kokosowym to przykład „ssania oleju”, metody znanej w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej, zgodnie z którą zaleca się płukanie ust olejem codziennie rano. Zgodnie z tradycją jest to sposób nie tylko na wybielenie zębów, ale również ma zapobiegać nieświeżemu oddechowi, łagodzić podrażnienia dziąseł oraz bóle gardła, a nawet wspierać ogólny system odpornościowy. W praktyce wygospodarowanie czasu na poranne płukanie ust olejem może być kłopotliwe, śmiało możemy więc praktykować je wieczorem, lub o innej porze dnia, gdy akurat mamy czas:)
Olejowanie włosów
Olej kokosowy możemy wykorzystać też w olejowaniu włosów. Włosy olejujemy nakładając pewną ilość oleju na całą długość włosów oraz skórę głowy na kilka godzin lub na całą noc przed myciem w celu ich odżywienia i wzmocnienia. Tutaj również każda z nas musi dobrać odpowiedni olej dla siebie. U mnie na przykład olej kokosowy sprawdza się średnio, ewentualnie w mieszankach, natomiast moja Mama go uwielbia;) Generalnie olej kokosowy polecany jest zazwyczaj dla włosów niskoporowatych, ale nie musi być to regułą.
Używacie oleju kokosowego w pielęgnacji? Do jakich zastosowań sprawdza się u Was najlepiej?
Moje źródła:
- „The Chemistry of Coconut Oil” – Haji Ibrahim Haji Abd. Rahman
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15724344 rel=”nofollow”
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24320105 rel=”nofollow”
- https://draxe.com/oil-pulling-coconut-oil/ rel=”nofollow”
Jeden z moich ulubionych 😉 Pomaga też rewelacyjnie na zaczerwienioną skórę pupy u 8 miesięcznego malucha i na ciemieniuchę 😉
Używam jako balsam do ciała, sprawdza się.
U mnie, posiadaczki cery mieszanej, niestety się nie sprawdza. Za to używam go do smarowania rąk na noc. Tu widzę nawilżenie 🙂
Niestety do cery mieszanej olej kokosowy się nie nadaje:( Jest bardzo komedogenny. Ma właśnie jednak mnóstwo innych fajnych zastosowań:)
Używałam go do włosów, ale niezbyt się sprawdził przy moim typie. Za to świetnie odżywiał przesuszoną skórę dłoni 😉
Stosuję do skóry całego ciała i twarzy oraz oczywiście do olejowania włosów 🙂 Uwielbiam go również w kuchni, potrafię jeść łyżeczką :’) Jeden z moich ulubionych olejów <3
Ja uwielbiam go w kuchni 🙂 Aktualnie nie wyobrażam sobie schabowych smażonych bez dodatku tego oleju oraz dodatku do naleśników np. Miodzio w buzi 😀
Dostałam od bardzo zatroskanej o moje zdrowie osoby olej kokosowy 🙂 Nie wiedziała ona jednak, że ja bardzo źle znoszę doustnie kokos w każdej postaci :/ Dlatego chciałam wykorzystać go kosmetycznie i chyba skorzystam z przepisu na puszyste masło 🙂