Hydrolat neroli, czyli woda z kwiatu pomarańczy

Hydrolat neroli – pachnąca pielęgnacja!

Dzisiaj napiszę o kolejnym z moich ulubionych hydrolatów – hydrolacie neroli, nazywanym również potocznie wodą z kwiatu pomarańczy. Od samego początku oczarował mnie jego zapach, który przywodzi mi na myśl świeże kwiaty. Hydrolat neroli uzyskiwany jest podczas destylacji parą wodną olejku neroli z kwiatów gorzkiej pomarańczy. Do zalet hydrolatu należy jednak nie tylko jego zapach – wykorzystaj jego wyjątkowe właściwości w pielęgnacji skóry i włosów!

Pomarańcza gorzka, czyli Citrus Aurantium  to drzewo pochodzącego z krajów Dalekiego Wschodu. Przed tysiącem lat jego sadzonki zostały sprowadzone przez kupców do Hiszpanii i dały początek słynnym pomarańczom będącym ozdobą i symbolem ulic Sewilli.

Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia nazwy olejku neroli. Najpopularniejsza z nich mówi, że zawdzięcza on ją XVI- wiecznej księżniczce Anne-Marie Nerola, która uwielbiała kąpiele z jego dodatkiem. Może się ona też wywodzić po prostu od arabskiego słowa „naranj” oznaczającego pomarańczę. Niektórzy twierdzą nawet, że nazwa wzięła swój początek od rzymskiego cesarza Nero!

woda z kwiatu pomarańczy czyli hydrolat neroli

Hydrolat neroli: do jakiej cery?

Hydrolatu neroli, podobnie jak innych hydrolatów, można używać w roli toniku do twarzy.

Polecany jest szczególnie do pielęgnacji cery wrażliwej, normalnej, mieszanej, tłustej.

Jego główne składniki to terpeny i terpenoidy: linalol, alpha-terpineol, geraniol.

Dobry do cery trądzikowej

Hydrolat z neroli ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, więc jest odpowiedni dla osób borykającymi się z wypryskami.

Zapobiega oznakom starzenia

Terpeny zawarte w hydrolacie to naturalne antyoksydanty, które pomagają w zapobieganiu przedwczesnym zmarszczkom.

Lekko ściąga

Hydrolat wykazuje lekkie właściwości ściągające, dzięki którym może pomóc zwężyć rozszerzone pory. Z tego powodu może też okazać się nieodpowiedni dla osób o skórze bardzo suchej.

Jak stosować hydrolat neroli w pielęgnacji cery

Jako tonik: po umyciu twarzy nanieś hydrolat na płatek bawełniany lub nawet bezpośrednio na rękę i następnie na skórę twarzy. Możesz również za pomocą atomizera spryskać twarz. Nakładanie hydrolatu bezpośrednio jest dużo bardziej wydajne, gdyż płatki kosmetyczne pochłaniają dużą ilość produktu. Ja od pewnego czasu całkowicie zaprzestałam stosowania płatków i nanoszę hydrolat tylko palcami.

Jako składnik maseczek na twarz: możesz dodać hydrolat do maseczki z glinki zamiast wody i wzbogacić tym jej właściwości.

Kwiat pomarańczy we włosach

Czy można użyć wody z kwiatu pomarańczy również do włosów? Oczywiście, że tak!
Hydrolat pomoże nawilżyć włosy i dodać im blasku.

Ja wykorzystałam go ostatnio do wykonania mgiełki: spryskiwanie nią włosów jest prawdziwą przyjemnością!

Składniki, których użyłam:

20 ml hydrolatu neroli
2 ml żelu z aloesu
1 ml oleju makadamia (możesz użyć też innego oleju, który lubisz)

Mgiełkę wykonuje się tak, jak mgiełkę różaną.

Woda z kwiatu pomarańczy sprawdzi się również w formie płukanki do włosów (rozcieńcz hydrolat z wodą i użyj do ostatniego spłukania).

Inny fajny pomysł to wzbogacenie tym hydrolatem maski lub odżywki do włosów.

pomarańcza i kwiaty

Otul się zapachem neroli

Olejek i hydrolat neroli ma właściwości relaksujące, a podobno działa nawet jak afrodyzjak! W Iranie stosuje się go jako tradycyjny środek na poprawę nastroju.

Wykorzystaj aromaterapeutyczne właściwości neroli i użyj hydrolatu jako odświeżacza powietrza. W Anglii epoki Regencji często ustawiano fontanny z wodą z kwiatu pomarańczy w jadalni. Zdarzało się nawet, że towarzyszyły one domownikom przy posiłkach na świeżym powietrzu. Dzisiaj taki sposób aromaterapii mógłby być bardzo kosztowny, ale możemy podejść do tego prościej. Wystarczy przelać hydrolat do buteleczki z atomizerem i rozpylić w pomieszczeniu, a uniesie się egzotyczny, kwiatowy zapach.

A może wolisz wybrać pachnącą kąpiel? Dodaj trochę hydrolatu do wanny i zrelaksuj się po ciężkim dniu.

Woda z kwiatu pomarańczy to też pomysł na delikatną wodę toaletową. Zapach nie będzie trwały, ale może być miłą odmianą w dni gdy masz ochotę na odrobinę ładnego zapachu,  a nie chcesz używać mocnych perfum.

Używałyście kiedyś hydrolatu neroli?

Jak się u Was sprawdził? Też podobał Wam się jego zapach?:)

P.S.  Jeżeli interesujesz się epoką Regencji (czasy, w których tworzyła Jane Austen), czwarty link prowadzi do bloga z artykułem, w którym znajdziesz więcej ciekawostek na temat zastosowań wody z kwiatu pomarańczy w tamtych czasach (artykuł jest po angielsku).

Źródła:

1. https://ecospa.pl/produkt/hydrolat-neroli-z-kwiatu-pomaranczy-ekologiczny
2.Monsef-Esfahani, H., Amanzade, Y., Alhani, Z., Hajimehdipour, H., Faramarzi, M. (2010). 'GC/MS Analysis of Citrus aurantium L. Hydrolate and its Comparison with the Commercial Samples GC/MS Analysis of Citrus aurantium L. Hydrolate and its Comparison with the Commercial Samples’, Iranian Journal of Pharmaceutical Research, Volume 3(Number 3), pp. 177-179.
3. https://www.hydrosolworld.com/what-are-hydrosols/neroli-hydrosol/
4.https://regencyredingote.wordpress.com/2014/04/18/orange-flower-water/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hanna Kozik
Hanna Kozik
5 lat temu

Dzisiaj sprawdzę kąpieli jak działa 🙂